E-Sigaranın Tarihi: Kim İcat Etti ve Nasıl Başladı?

puffcunuz tüm puff modelleri
82 / 100

*2022 Güncellemesi – Artık Yeni SMOK VAPE POD ile geçiş yapabilirsiniz ! Harika tadı olan önceden doldurulmuş POD tarzı bir E-Sigara!

E-sigara bu günlerde yaygın bir manzara, en az bir kişinin büyük bir buharlaştırıcıyla bir buhar bulutu oluşturduğunu veya birinin sigara benzeri bir cihazla ihtiyatlı bir şekilde üflediğini görmeden caddede yürümek zor. 

Tüm şekil ve boyutlardaki e-sigaralara  hepsi aynı temel önermeyi takip ediyor: içinde nikotin bulunan aromalı bir likit buharlaşana kadar ısıtılır. Daha sonra buharı içinize çekerek sigara içiyormuşsunuz gibi davranırsınız.

Çok fütüristik görünen bir fikir için (şarj edebileceğiniz ve sigaradan %95 daha az zararlı olan bir elektronik sigara, 20 yıl önceki bir bilim kurgu romanından çıkmış bir fikir gibi gelebilirdi) sigaraya daha sağlıklı bir alternatif kavramı aslında geliştirilmiştir. 1920’lerden beri ortalıkta dolaşıyor !

İlk elektronik sigaralar, günümüzün kullanımı kolay vape yedeklerinden çok uzak olsa da , ilk piyasaya sürüldüklerinde birer mucizeydiler. Joseph Robinson adlı Amerikalı bir adam , 1930 yılında resmi olarak piyasaya sürülen ilk elektronik sigarayı yarattı.

Joseph’in icadı ne yazık ki hiçbir zaman satışa sunulmadı ve yalnızca tıbbi kullanım için yaratıldı ve kısa sürede belirsizliğe gömüldü. 1963’te başka bir Amerikalı, Herbert A. Gilbert , günümüzün modellerine daha çok benzeyen bir versiyonunu piyasaya sürdü.

blog puffcunuz haber

Bu yeni sürüm tütün kullanmadı, bunun yerine “dumansız tütün olmayan bir sigara” olarak patentlendi ve buhara dönüştürülen aromalı hava kullanıldı.

Ne yazık ki tutmadı, dünya hala sigaralarını seviyordu ve sigaranın tehlikeleri tam olarak anlaşılamadı.

Tasarımın bir başka lanetleyici yönü de, Gilbert’in versiyonunun nikotin içermemesi ve nikotin isabeti olmadan çoğu sigara içen kişinin bunu düşünmemesiydi.

Modern e-sigara olarak bildiğimiz şey, 2003 yılında Çinli mucit ve eczacı Hon Lik tarafından icat edildi. Babasının sigaradan ölmesi ve kendisi de günde 3 paket sigara tiryakisi olması nedeniyle, Hon Lik bir alternatif bulmaya kararlıydı. Tüm önemli  sahip olan ve nikotin isabetine nara gibi hissettiren, ancak aynı ölü sayısına sahip olmayacak bir şey yaratmak istedi.

Yine de ilk denemesi, e-sigara olarak düşündüğümüz şey değildi. Lik’in ilk tasarımı, e-sıvıyı ısıtmak ve şu anda sahip olduğumuz gibi buhar üretmek yerine, nem gidericilerin kullandığı teknolojinin aynısı olan bir piezoelektrik ultrason elemanı kullandı. Bu teknik olarak işe yaradı, ancak gerçekten kullanılamayacak kadar büyüktü.

Hon Lik yine de üzerinde çalışmaya devam etti ve 2003’te e-sigara olarak düşündüğümüz şeyi yarattı.

2007 yılına kadar e-sigara Avrupa ve ABD’ye ulaştı. Ancak tanıtıldıktan kısa bir süre sonra popülariteleri patladı. Ve nedenini görmek zor değil. İşte sigara içenlerin nikotin isteklerine giderirken kendilerine verdikleri zararı azaltabilecekleri yeni bir ürün. Sigaradan uzak dururken vücudunuzun nasıl iyileştiğini görmek için SMOKO sigarayı bırakma zaman çizelgesine göz atın !

E-sigaranın tasarımları değişirken , bu mucitlerin üçünün de yaratmaya çalıştıkları konsept değişmedi. Artık çok çeşitli tatlarda ve güçlerde e-sigaralarımız var ve milyonlarca insan nihayet onlar sayesinde sigarayı bırakabildi!

Birleşik Krallık ve AB’de E-Sigaraları çevreleyen düzenlemelerin  tüketiciyi koruma görevini yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır – ne yazık ki aynı şey, düzenleme eksikliğinin aşırı tepkiye yol açtığı Amerika Birleşik Devletleri için söylenemez. Kısıtlamalar – yalnızca FDA tarafından izin verilen tütün aromalı E-Sigaralar ile. 

Sigarayı bırakmak istiyorsanız – sigarayı bırakma zaman çizelgemize bir göz atın, vücudunuzun nasıl iyileştiğini görebilirsiniz – E-Sigara başlangıç ​​seti serimize göz atın ve bugün bir E-Sigaraya geçiş yapın!

Elektronik sigara, ilk olarak 2003 yılında bir Çinli mucit olan Hon Lik tarafından icat edildi. Hon Lik, sigara bağımlılığı nedeniyle babasını kaybettikten sonra geleneksel sigarayı bırakmak için bir alternatif aramaya başladı. Elektronik sigarayı icat etme fikri, bir buharlaştırıcı cihaz kullanarak nikotin sağlayan bir yöntem üzerine kuruldu.

Hon Lik, buharlaştırıcı cihazı kullanarak nikotin içeren bir likit rezervuarını ısıtarak buhar oluşturdu. Bu sayede, kullanıcılar sigara içme deneyimini yaşarken zararlı dumanı ve yanma sürecinde oluşan kimyasalları en aza indirmiş oluyordu. İlk elektronik sigara prototipi, hızla popülerlik kazandı ve çeşitli geliştirmelerle birlikte ticari olarak üretildi.

Elektronik sigara, başlangıçta Çin’de büyük bir pazar haline geldi ve ardından dünya genelinde talep arttı. İlerleyen yıllarda, teknoloji ve tasarım alanında sürekli gelişmeler kaydedildi. Piyasaya farklı modeller, markalar ve özellikler sunuldu. Kullanıcıların tercihlerine uygun çeşitli likit nikotin seçenekleri ve aroma çeşitleri geliştirildi. Ayrıca, elektronik sigara düzenlemeleri ve yasal durumlar da ülkeden ülkeye farklılık göstermeye başladı.

Elektronik sigara, zamanla sigara kullanıcılarının sağlık açısından daha az zararlı bir alternatif arayışının bir sonucu olarak gelişti. Kullanıcılar, sigara içme deneyimini yaşarken zararlı maddelerin ve dumandan kaynaklanan olumsuz etkilerin en aza indirilmesini hedefledi. Elektronik sigaralar, sigara bırakma sürecine yardımcı olma potansiyeline sahip olduğu için de tercih edildi.

* Artık bloğumuza göz attığınız için ”BLOK15” indirim koduyla alışverişlerinizde 15 TL indirim elde edebilirsiniz. (:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×