Puff Bar Dişe Zarar Verir mi?

Dişş Puff Bar
82 / 100

Pek çok araştırmaya göre, puff bar diş hasarına neden olduğunu gösteren çok az kanıt var. Newcastle Üniversitesi diş hekimliği uzmanları tarafından yapılan bir araştırma, Birleşik Krallık’ta elektronik sigara ile ilgili ağız sağlığı etkilerine ilişkin uzun vadeli kanıtların bulunmadığını gösteriyor. Hem Public Health England hem de Cancer Research UK, E-Sigaraların sigara içmekten en az %95 daha az zararlı olduğunu buldu ve bu, tütün içmeye kıyasla büyük zarar azalması olduğunu gösteriyor.

Giriş

Puff Bar kullanımı birkaç yıldır bizimle birlikte ve elektronik sigaranın sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin daha fazla araştırma yapıldıkça, ‘E-Sigaralar %97’dir’ sonuçları içeren çok çeşitli makaleler ve çalışmalar görüyoruz. Tütün sigaralarından daha az zararlı’ ‘Elektronik sigara, tütün içmekten daha kötü görünen kalbin arterlerinde toksisite, iltihaplanma ve stres yaratır’. Hangi görüşlerin gerçeğe en yakın olduğuna dair bir fikir edinmek için elimizdeki tüm gerçekleri değerlendirmemiz gerekir.

Cardiff Metropolitan Üniversitesi Spor ve Sağlık Bilimleri Okulu’ndan yakın tarihli bir iddia, elektronik sigaranın diş hasarına neden olduğu yönünde. Belge ayrıca tartışılabilecek bir dizi başka ifade de içeriyor, bu nedenle bugünkü makale, makalenin ne söylediğine, uzmanların yanıt olarak ne söylemesi gerektiğine ve diğer yetkililerin aynı fikirde olup olmadığına odaklanacak.

E-Sigara Nedir?

E-Sigaralar, kullanıcıların vücutlarına neredeyse sigara içmekle aynı şekilde nikotini almalarını sağlar. Bir pil, nikotin içeren sıvı bir karışımı daha sonra kullanıcı tarafından solunan bir aerosole ısıtan bir ısıtma elemanına güç sağlar.

Dışarıda, her biri biraz farklı bir deneyim sunan, farklı tarzlarda çeşitli E-Sigaralar – veya ‘vapeler’ – vardır . Cigalike tarzı E-Sigaralar, sigara gibi görünmek ve hissetmek için tasarlanmıştır, bu da onu sigara içenler için kolay bir geçiş haline getirir. Cigalike E-Sigaralar tipik olarak önceden doldurulmuş kartuşlar kullanır, ancak önceden doldurulmuş pod tarzı elektronik sigaralar da bulabilirsiniz .

Önceden doldurulmuş seçeneklerden bir adım ötede vape kalemleri veya yeniden doldurulabilir pod vape’ler bulunur. Bunlar genellikle önceden doldurulmuş seçeneklerden biraz daha güçlüdür ve sıvıyı tanka kendiniz doldurmanın yanı sıra sıvıyı ısıtan bobin gibi diğer sarf malzemelerinin bakımını yapmanızı gerektirir.

Ardından , kullanıcı tarafından doldurulması ve bakımının yapılması gereken daha büyük, daha karmaşık cihazlar olan, bazen “kutu modları” olarak adlandırılan elektronik sigara modlarına sahipsiniz . Bunlar daha çok bu cihazların verdiği deneyimi isteyen deneyimli gazeteler içindir: daha az boğaz vurumu (düşük nikotin içeriği nedeniyle) ve daha fazla buhar bulutu!

puff dis puffcunuz

E-Sigara ve e-sıvıda neler var?

E-Sigara yedekleri, nikotin içeren karışım olan e-sıvı ile doldurulur . E-sıvının kendisi propilen glikol (PG), bitkisel gliserin (VG), nikotin ve tatlandırıcılardan oluşur. Bu, tütün bitkisinden gelen 4000’den fazla zararlı kimyasalın yanı sıra yanan tütünün kötü yan ürünlerinin ortadan kaldırıldığı anlamına gelir.

Birleşik Krallık ve Avrupa’da, e-sıvılarda izin verilen içerik maddeleri için güçlü düzenlemeler mevcuttur . Sinir bozucu bir şekilde, bu, kullanıcıların bir taşıyıcı sıvı aracılığıyla tetrahidrokanabinol – esrardaki psikoaktif bileşen – eklediği talihsiz durumlara dayanarak, elektronik sigaranın etkileri hakkında korku tellallığı yapan yanlış makalelere yol açan dünya çapında böyle değildir: E vitamini asetat . Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm EVALI örnekleri, akciğer sıvısı örneklerinde E vitamini asetatına sahipti.

Vaping ve bunun dişler üzerindeki etkisi ile ilgili olarak, Cardiff Üniversitesi’nden yapılan bir çalışma, asitliği ve dolayısıyla aşındırıcı potansiyeli artırmak için bazı ilave tatlandırıcılar öngörerek buhar tadına özel bir önem verdi . Çalışma ayrıca İngiltere ve Avrupa’da E-Sigaralarda yasaklanan ve zarar verdiği bilinen bir aromadan da bahsediyor: diasetil.

Diasetil, daha yaygın olarak ‘patlamış mısır akciğeri’ olarak bilinen ‘bronchiolitis obliterans’ adı verilen bir akciğer durumuyla bağlantılıdır. Patlamış mısır fabrikalarında tereyağ aroması için kullanıldı ve istemeden onu soluyan işçilere zarar vermeye başladı. Yutulması güvenli olmakla birlikte zarar verdiği bilinmektedir ve bu nedenle İngiltere ve Avrupa’da elektronik sigaralara dahil edilmesi yasaklanmıştır .

Çalışma elektronik sigara hakkında ne diyor?

Nereden başlamalı!!

Cardiff Metropolitan Üniversitesi’nden yapılan araştırma, elektronik sigaraların kanserle ilişkili olduğunu iddia etti . Bu yüklü bir ifadedir ve sorunlarla doludur.

İlk olarak, E-Sigaraların tütünde bulunan ve 50’den fazlasının kansere neden olduğu bilinen zararlı kimyasalları ortadan kaldırdığını biliyoruz . İkinci olarak, her ikisi de e-sigaraların paylaşmadığı yanma sürecinde oluşan, oksijen taşıma kapasitesini azaltan kırmızı kan hücrelerine yapışan karbon monoksit oluşumunu ve akciğer fonksiyonunu olumsuz etkileyen katran oluşumunu da dışlarlar.

Üçüncüsü, birçok sağlık otoritesinin çalışmaları ve kanıt incelemeleri, E-Sigaraların kanserle ilişkili olduğu fikrine katılmamaktadır. Public Health England, konuyla ilgili kanıtları düzenli olarak gözden geçirir ve en son kanıt incelemesi, E-Sigaraların tütün sigaralarından %95 daha az zararlı olduğunu iddia eder. Cancer Research UK’nin kendi araştırmaları, E-Sigaraların sigara içmekten %97 daha az zararlı olduğunu açıklamalarına yol açtı.

Peki – E-Sigara kullanıcıları ile kanser arasında bir bağlantı varsa, bunun nedeni ne olabilir? Çalışmaların, E-Sigaraların sigara içenler tarafından sigarayı bırakma aracı olarak kullanıldığını görmezden gelmeyi seçmesi çok anlamlı bir durum . Elektronik sigaraların çoğu sigara içiyordu, bu nedenle, bir elektronik sigaranın sigara içmek için harcadığı yılları ve bunun vücutlarına verdiği zararı hiç düşünmeden E-Sigaraların günah keçisi haline gelmesi şaşırtıcı.

Çalışma ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü posterine atıfta bulunarak, nikotinin yüksek ağız sağlığı sorunları ve tüm vücut sağlığı komplikasyonları riskine neden olduğunu iddia ediyor . Durum böyle olsaydı, nikotin replasman tedavisi ürünlerinin çok daha kısıtlı olacağı ve uzun süre kullanıldığında neredeyse kesin olarak zarar vereceğine dair bir tartışma var.

puff blog puffcunuz

Uzmanlar yanıt olarak ne dedi?

Newcastle Üniversitesi elektronik sigara ve diş hekimliği uzmanları Dr Richard Holliday, Profesör Elaine McColl, Anthony Weke ve Zelia Sayeed, Cardiff Metropolitan Üniversitesi’nin araştırmasına katılmayarak, gazetede ‘birkaç temel hata ve yanlış beyan görmekten hayal kırıklığına uğradıklarını’ belirttiler.

Uzmanlar, nikotin yerine geçen ürünlerin 30 yılı aşkın süredir kullanımda olduğuna ve son derece güvenli kabul edildiğine dikkat çekmenin yanı sıra , çalışmada E-Sigara ile kanser arasındaki bağlantıyı desteklemek için kullanılan referansın aslında ‘hayır’ ifadesine dikkat çekti. ağız ve sistemik sağlık etkileriyle ilgili uzun vadeli kanıtlar mevcuttur.’

Cardiff gazetesi ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi, diasetilin aromalı elektronik sigaraların çoğunda bulunduğunu ve bunun Birleşik Krallık ve Avrupa’da e-sıvılara dahil edilmesinin yasa dışı olduğunu belirtiyor. Bu, düzenlemenin daha az katı olduğu Çin gibi diğer ülkelerden çıkan tek kullanımlık elektronik sigaralar ve e-sıvılar için doğru olabilir, ancak AB ve Birleşik Krallık’ta satış için test edilen e-sıvılar için kesinlikle doğru değildir.

Newcastle Üniversitesi ekibinin itiraz ettiği diğer noktalar, Cardiff çalışmasının E-Sigaralarla ilgili halk sağlığı kılavuzunu yanlış tanıtması ve E-Sigaralar tütün içermediği için bu şekilde ele alınmaması gerektiğinin altını çizmesiydi.

Puff Bar’ların sağlık risklerine ilişkin diğer bakış açıları

Public Health England’ın E-Sigaralar hakkındaki görüşü, bunların geleneksel tütün sigaralarından en az %95 daha az zararlı olduğu yönündedir. Tamamen risksiz olmamakla birlikte, üretilen toksinler, tütün sigaralarında bulunanların kesirli seviyelerindedir.

Cancer Research UK’nin kanıtları, E-Sigaraların sigara içmekten %97 daha az zararlı olduğunu açıklamalarına yol açtı. Akılda tutulması gereken kilit nokta, bu rakamların, iyi düzenlemelerin tüketiciyi koruduğu Birleşik Krallık’tan elde edilen kanıtlara dayanmasıdır.

Asya Pasifik Tütün Zararını Azaltma Savunucuları Koalisyonu İcra Koordinatörü Nancy Loucas, Birleşik Krallık kamu kurumlarının DSÖ’nün tavsiyesini görmezden gelmesi nedeniyle, DSÖ’nün elektronik sigara karşıtı duruşunu ‘resmi’ halk sağlığı pozisyonu olarak göstermenin Cardiff çalışması için ölümcül bir hata olduğuna dikkat çekiyor. . Bunun nedeni, DSÖ’nün pozisyonunun, düzenlemenin yürürlüğe girmesinde yavaş olduğu ve ‘vahşi batı’ tarzı bir elektronik sigara endüstrisine yol açtığı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki olaylardan büyük olasılıkla etkilenmesi olabilir. Bu, artık FDA tarafından yalnızca tütün ve mentol aromalarına federal olarak izin verilen zorba bir düzenleme uygulamasına yol açtı.

dis puffcunuz blog

Puff Bar dişe zarar verir mi? Uzman görüşü: Sonuç

Puff Bar Başka bir gün; başka bir vaping hit parçası. Elektronik sigaranın yeni bir olgu olarak kapsamlı bir şekilde araştırılması, varsa hem kısa hem de uzun vadede kesin risklerin ortaya konması önemlidir. Bununla birlikte, gerçeklere ulaşmak için dahil olan herkesin tarafında netlik ve iyi niyet olması gerekir.

Gıda bilimi öğretim görevlileri, elektronik sigaranın tehlikelerini iddia eden bir çalışma yayınlamaya karar verdiklerinde, motivasyonlarının ne olduğunu sormalıyız. Tütün içmenin ağız sağlığı da dahil olmak üzere vücudun çoğu üzerinde olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz ve E-Sigaralar bir sigarayı bırakma aracı olduğu için bunlara atıfta bulunulmalı ve sigaranın verdiği zararlarla karşılaştırılmalıdır. Sigara içen kişi elektronik sigaraya geçmeden önce sigaranın verdiği zarar, sigara içen kişi elektronik sigaraya geçtiğinde ortaya çıkan sigaraya bağlı hastalıklara büyük katkıda bulunan bir faktör olarak akılda tutulmalıdır.

Sigara içiyorsanız, E-Sigaraya geçiş yapmak sigaranın zararlarının çoğunu ortadan kaldıracaktır – Public Health England’a göre %95 ve Cancer Research UK’ye göre %97 – bu nedenle SMOKO E-Sigara başlangıç ​​kiti serisine göz atın ve bugün geçiş yapın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×