E-Sigara Buharı, Sigara İçmeyenler için Zararlı mı?

vozol satın al
58 / 100

NHS tarafından 4.000’den fazla tahriş edici, toksin ve kansere neden olan maddeden oluşan ölümcül bir kokteyl olarak adlandırılan pasif içicilik, çevredekileri birçok zararlı etkiye maruz bırakır. Vaping ve e-sigaralarla ilgili yanlış kanılar, birçok kişinin ikinci el buharın eşit derecede zararlı olup olmadığını merak etmesine yol açtı. Puffcunuz ailesi olarak bu konuya sizler için bu yazımızda değindik. Keyifli okumalar…

Adsiz tasarim 4

SİGARA İÇMENİN RİSKLERİ

Tütün salgınını ele almak ve tütünün etkilerini azaltmak için politika önlemlerini savunmak için çalışan özel tütün politikası uzmanlarından oluşan bir ekip olan ASH’ye göre , sigara içmek 50’den fazla ciddi sağlık durumunun gelişme riskini artırıyor. Bunlar kanser, kalp hastalığı, kalp krizleri ve felçleri içerir.

ASH ayrıca, sigara içenlerin ortalama yaşam süresinin sigara içmeyenlere göre yaklaşık 10 yıl daha az olduğunu ve bunun da onu sağlık eşitsizliklerinin en büyük önlenebilir nedeni haline getirdiğini belirtiyor. Öte yandan sigarayı bırakmak, ASH’ye göre akciğer fonksiyonunun artması ve kalp krizi riskinin azalması gibi acil sağlık yararlarına sahiptir .

E-sigaralar güvenli mi?

Elektronik sigaralar Birleşik Krallık’ta düzenlenir ve AB Tütün Ürünleri Direktifi (TPD) ile uyumludur.

E-sigaralar nikotini yanıcı olmayan bir formda verir ve Public Health England’a göre sigaralardan %95’e kadar daha az zararlıdır . E-sigaraları nikotin replasman tedavisi (NRT’ler) ile karşılaştıran yakın tarihli bir araştırma, e-sigaraların, NHS tarafından sunulanlar gibi ilgili davranışsal destekle eşleştirildiğinde, yamalar ve sakız gibi NRT’lerden neredeyse iki kat daha etkili olduğunu buldu.

Dişş Puff Bar

ELEKTRONİK SİGARA BUHARI ZARARLI MI?

E-sigaralar duman yerine buhar ürettiğinden, geleneksel sigara içmenin riskleri elektronik sigara için geçerli değildir. Ancak bu, vapingin risksiz olduğu anlamına gelmez. İkinci el buharın risklerine yönelik araştırmalar devam etmektedir ve araştırmalar farklı bulgulara sahiptir.

pozitifler

İngiliz Kalp Vakfı tarafından finanse edilen ve Dundee Üniversitesi tarafından üstlenilen araştırmaya göre , elektronik sigara içmek kan damarlarına sigara içmekten daha az zarar verebilir. Çalışmanın bir parçası olarak, katılımcılar tütünden e-sigaraya geçtikten sonra sadece bir ay içinde kan damarı sağlığında iyileşme yaşadılar.

NHS’ye göre , ikinci el buharın çevrenizdeki insanlara zarar verebileceğini gösteren hiçbir kanıt yok – başkaları için ciddi riskler oluşturan ikinci el sigara dumanının tam tersi.

negatifler

Bazı sağlık uzmanları, elektronik sigaranın uzun vadeli etkisine ilişkin daha fazla araştırma yapılmasını savunmaktadır. E-sıvılar farklı seviyelerde nikotin içerdiğinden, araştırmalar elektronik sigaranın atmosfere az miktarda nikotin saldığını bulmuştur . Bu nedenle bazı sağlık uzmanları, daha fazla araştırma ortaya çıkana kadar riski en aza indirmek için hamile kadınların, bebeklerin ve çocukların yanında elektronik sigara kullanmaktan kaçınılmasını önermektedir.

Bununla birlikte, NHS’nin bu iddiaları desteklemek için sınırlı kanıt bulduğunu not etmek önemlidir . Ulusal Sağlık Servisi’nden uzmanlar, pasif içicilikten kaynaklanan herhangi bir olası riskin pasif içicilikle karşılaştırıldığında önemsiz olduğunu öne sürecek kadar ileri gidiyor.

Elektronik sigara astım için kötü mü ?

Bu bulgulara rağmen, astım ve diğer solunum rahatsızlıkları olan görgü tanığı durumunda bazı istisnalar vardır.

Asthma UK’ye göre buhar, öksürme, hırıltı ve nefes almada zorluk gibi astım semptomlarını tetikleyebilir. İngiliz Akciğer Vakfı, tıpkı soğuk hava, toz ve polen gibi çevresel tetikleyicilerin yapabildiği gibi, elektronik sigara ile akciğer rahatsızlığı olanların daha da kötüleşebileceği konusunda hemfikirdir.

Bunu akılda tutarak, astımlı arkadaşların veya solunum rahatsızlığı olanların yanında elektronik sigara kullanırken dikkatli olmak her zaman en iyisidir.

vozol satın al

ÖZETLEMEK GEREKİRSE: E-SİGARALAR GÜVENLİ Mİ?

Elektronik sigaranın amacı, sigara içenlere tütün ürünlerine göre daha az zararlı bir alternatif sunmaktır. E-sıvılar, eski sigara içenlerin nihayetinde tamamen bırakmadan önce yoksunluk semptomlarının şiddetini azaltmalarına izin vermek için değişen seviyelerde nikotin içerir.

Sigaralardan farklı olarak, elektronik sigaralar nikotini yanıcı olmayan formlarda verir ve bu nedenle Public Health England’a göre sigaralardan %95’e kadar daha az zararlıdır . E-sigaralar ve çeşitli elektronik sigara ürünleri, güvenlik ve kalite için yüksek standartlar belirleyen Tütün Ürünleri Direktifi ile de uyumludur.

Başkalarının yanında elektronik sigara içmeye gelince, tıpkı soğuk hava, toz ve polen saldırıları tetikleyebildiği gibi, buhar da akciğer ve solunum rahatsızlıklarından muzdarip olanları etkileyebilir. Bazı sağlık uzmanları, ikinci el nikotin tüketiminin dikkat edilmesi gereken bir şey olduğunu öne sürse de, NHS bu iddiaları destekleyecek sınırlı kanıt bulmuştur.

Genel olarak, tıpkı e-sigaraların geleneksel tütün ürünlerinden önemli ölçüde daha az zararlı olması gibi, ikinci el buharın ortaya çıkardığı riskler, ikinci el dumana kıyasla minimum düzeydedir.

ELEKTRONİK SİGARA KASASI

Uyumlu olmayan vape ürünleri çatlaklardan kayıp giderken, Birleşik Krallık Elektronik Sigara Endüstrisi Derneği (UKVIA), uyumlu olmayan tek kullanımlık vape ürünleri satıcılarına karşı daha sert önlemler alınması çağrısında bulundu.

TPD tarafından düzenlenmeyen zararlı kimyasalları tüketmekten kaçınmak için saygın elektronik sigara markalarından alışveriş yaptığınızdan emin olun.

bkz. E-ÇİĞ BUHARI SİGARA İÇMEYEN ARKADAŞLARIM İÇİN ZARARLI MI?

bkz. Puff Modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×