Netflix’in ‘Big Vape: The Rise and Fall of Juul’ Belgesel Dizisi Gerçekleri Kontrol Edildi

Big Vape Juul
81 / 100
Big Vape: JUUL’un Yükselişi Ve Düşüşü

Netflix’in ‘Big Vape: JUUL’un Yükselişi ve Düşüşü’ Belgesel Dizisi Gerçekleri Kontrol Edildi

Netflix, JUUL’un yükselişi ve düşüşünü anlatan ‘Big Vape’ adlı dört bölümlük bir belgesel yayınladı. Ben 3 saat 10 dakikanın tamamını izledim, siz izlemeyin. Neyi doğru yaptıklarını ve yanlış yaptıkları her şeyi tartışalım.

Silikon Vadisi’ndeki cılız bir start-up’ın nasıl milyarlarca dolarlık bir şirkete dönüştüğünün hikayesini izlemek tam olarak hafta sonumu nasıl geçirmeyi planladığım değildi ama işte buradayız. Medyada elektronik sigara tasvirlerinin olduğu yerlerde, onları ayırmak için orada olacağım.

Big Vape: JUUL’un Yükselişi ve Düşüşü başlıklı serinin fragmanında , hastalanan gençlerin hikayeleri de dahil olmak üzere EVALI ve gençlik elektronik sigara krizinin birkaç endişe verici tasvirini gördüm, bu yüzden bunun önemli bir saat olacağını biliyordum. .

Belgesel serisinin, ABD’deki EVALI salgını ve JUUL’un pazarlama faullerinden kaynaklanan kötü basın da dahil olmak üzere e-sigara kullanımının yakın geçmişini nasıl sunacağını ve tasvir edeceğini merak ediyordum.

Serinin en önemli çıkarımlarına dalalım.

Netflix'in 'Big Vape: JUUL'un Yükselişi ve Düşüşü' Belgesel Dizisi Gerçekleri Kontrol Edildi

JUUL’un Pazarlaması (Çocuklara)

JUUL’un pazarlama ekibinin Big Vape’te yer alan birkaç eski üyesi, eleştirmenlerin doğrudan Big Tobacco’nun taktik kitabından alınan pazarlama taktiklerini kullandığını iddia ettiği kötü şöhretli “Buharlaştırılmış” kampanyasının tamamen kasıtsız olduğu konusunda ısrar etti.

Bunun yerine olayı, bir nikotin ürününün reklamını yapmanın etiğini anlamayan cahil bir pazarlama müdürü tarafından gerçekleştirilen dikkatsiz bir kaza olarak resmettiler.

Big Vape’e katkıda bulunan eski çalışanlar, bu kampanyanın yalnızca birkaç ay içinde oluşturulup uygulamaya konulduğunu, bunun da Big Tobacco’nun geçmişinden gelen pazarlama taktiklerini araştırıp yürütmelerini imkansız hale getireceğini iddia ettiklerini söyledi. Ancak kongre duruşması ve konuyla ilgili çeşitli davalar farklı bir tablo çiziyor.

Bu saf cehalet iddiası, JUUL’un kurucularından biri olan James Monsees’in tütün endüstrisi belgelerini incelediğini itiraf etmesine rağmen ortaya çıkıyor: “Bu bizim için araştırma yapmak için çok ilgi çekici bir alan haline geldi çünkü normalde öğrenemeyeceğiniz kadar çok bilgiye sahiptik.” çoğu sektöre girebiliyoruz.

Daha sonra, 2018 yılında, şirketinin pazarlama taktiklerini inceleyip lanetleyici bir rapor yayınlayacak olan Stanford profesörüyle yapılan bir röportajda, “Monsees, JUUL’un reklam tasarımının geleneksel tütün reklamları tarafından oluşturulduğunu ve [Stanford’un] çevrimiçi tütün reklam koleksiyonunun onlara oldukça faydalı oldu.”

Ahh.

“Monsees, JUUL’un reklam tasarımının geleneksel tütün reklamlarından yola çıkılarak oluşturulduğunu ve [Stanford’un] çevrimiçi tütün reklam koleksiyonunun kendileri için oldukça faydalı olduğunu belirtti.”“Piyasadaki İlk Üç Yılında JUUL Reklamcılığı” — Robert K. Jackler ve diğerleri.

Netflix'in 'Big Vape: JUUL'un Yükselişi ve Düşüşü' Belgesel Dizisi Gerçekleri Kontrol Edildi

JUUL’un “Buharlaşmış” kampanyasına aşina değilseniz, Big Tobacco’nun reklam kampanyalarıyla karşılaştırıldığında bazı ürkütücü benzerlikler var. Big Tobacco’nun reklamcılığının en parlak döneminde gençlere yönelik sigara reklamlarında cinsel çekicilik, özgürlük, rahatlama, topluluk ve tabii ki havalı görünme temaları yer alıyordu.

“Buharlaştırılmış” kampanyasını bu sigara reklamlarıyla yan yana karşılaştırdığınızda birçok belirgin benzerlik göreceksiniz.

JUUL Reklamı ve Lucky Strike Reklamı
JUUL Reklamı ve Lucky Strike Reklamı

Tüm bunların ötesinde, JUUL’un sosyal medyadaki varlığı da başka bir endişe kaynağı. Şirket, kitleler halinde etkileyicileri hedef aldı ve sosyal medya profillerini çevrimdışına almalarına yol açan eleştirilerle karşılaştıktan sonra bile bunun bir önemi kalmadı; hasar verildi ve #juul hashtag’i onların yokluğunda büyümeye devam etti.

Belgesel dizisinin iddialarına rağmen, eleştirmenler bunun sadece bir tesadüf ya da tamamen bilgisizlikten kaynaklanan bir kaza olduğuna inanmakta zorlanıyor. Çoğu kişi için, bu kadar kasıtlı ve kasıtlı görünen bir dizi “yanlış adımın” sorumlusu saf dikkatsizlik değildir.

Big Vape’in EVALI Tasviri

İşte tam bu noktada kulaklarım dikildi. Bu kısmı yanlış anlarlarsa Big Vape belgesel dizisine kızmaya o kadar hazırdım ki . Ancak EVALI salgınını tasvir etmeleri beni hoş bir şekilde şaşırttı .

Farklı nedenlerle JUULing’e başlayan bir zamanlar ergenlik çağındaki gazetelerin birkaç hikayesiyle başlıyor. Biri bunun sadece tatlandırıcı ve su olduğunu düşündüğünü ve içinde nikotin olduğunun farkına bile varmadığını söyledi. Biri, arkadaşları yaptığı için başladığını söyledi.

Daha sonra nasıl hastalanmaya başladıklarını anlattılar. Solunum yetmezliğinden, akciğerlerin ve solunum tüplerinin çökmesinden bahsettiler. Bir çocuk hastanesi göğüs hastalıkları uzmanı, çocukların aynı semptomlarla koğuşuna akın ettiğini ve hepsinin elektronik sigara kullandığını söyledi.

Big Vape'in EVALI Tasviri
Big Vape'in EVALI Tasviri

Dolayısıyla, doğal olarak, E-sigara ve Elektronik Sigara Kullanımıyla İlişkili Akciğer Hasarı (EVALI) adı verilen durum, çocuklar arasında en popüler elektronik sigara ürününe atfedildi: JUUL kapsül kitleri . Şirket medyada yok edildi ve elektronik sigara bir numaralı halk düşmanı haline geldi.

EVALI kullanan gençlerden biri daha sonra JUUL’a nasıl başladığını anlattı, ancak bir süre sonra başka bir şeye geçti: THC elektronik sigaralar. JUUL’un güvenli olduğunu, dolayısıyla THC kartuşunun da farklı olmayacağını düşünüyordu.

EVALI Haber Raporu

Artık bildiğimiz gibi EVALI’ye nikotin kullanımı neden olmadı; bu olay, E vitamini asetat adı verilen ve solunduğunda yaşamı tehdit eden birçok akciğer sorununa neden olan bir bileşikle “sulandırılmış” karaborsa THC kartuşlarının seri üretiminden kaynaklandı.

Big Vape, medyanın salgın için JUUL’u suçlayan zaman çizelgesini sergileme konusunda mükemmel bir iş çıkardı ve neden belirlendiğinde bile korku tacirliği yapan haberlerin nikotin elektronik sigarayı suçlamaya devam ettiğini gösterdi.

Bir konuk, gerçekleri kontrol eden hikayelerin nadiren “elektronik sigara çocukları öldürür” manşetleri kadar ilgi gördüğünü belirtti ki bu şüphesiz doğrudur. Eğer onlara öfkelerini yöneltecekleri bir düşman veriliyorsa, orijinal hikayenin yanlış olmasını kimse umursamaz.

Vape’nin İcadı

Big Vape hakkında beni rahatsız eden şeylerden biri, JUUL’un kurucularının bugün bildiğimiz elektronik sigarayı esasen “icat ettiklerini” ima etmeleriydi. Kampüste sigara içen ve sigaradaki tüm zararlı kimyasalları ortadan kaldırma fikrini ortaya atan ama yine de sosyal nikotin tüketiminden keyif alan iki Stanford öğrencisinin bu devrim niteliğindeki fikrinden bahsediyorlar. 

Big Vape , “buharlaştırıcıların var olduğunu” ancak bunların hantal olduklarını ve hiç de taşınabilir olmadıklarını belirtiyor. Aslında bu iki öğrencinin taşınabilir e-sigarayı icat ettiğini iddia ediyorlar. Bu, JUUL piyasaya sürülmeden önce bir e-sigara endüstrisinin çiçek açmış olmasına rağmen.

Hon Lik (Resim: Fontem Ventures)

Big Vape , Çinli eczacı ve bugüne kadar kullandığımız e-sigara modelinin (ısıtma elemanlı, aerosolleştirilmiş sıvı ve pilli) mucidi Hon Lik’ten bir kez bile bahsetmiyor. 

Hon Lik, JUUL kurucularının fikirlerini düşünmeden çok önce, 2004 yılında Ruyan adı verilen Çin’deki ilk e-sigarayı icat etti ve üretti. Ruyan cihazları sigaraya veya pipoya benziyordu ve kesinlikle belgesel dizisinde tasvir edilen masaüstü boyutlu makineler değildi.

Big Vape’in JUUL kurucularına çok fazla itibar ettiği bir diğer şey de Dr Chenyue Xing tarafından icat edilen nikotin tuzu E-Sıvılarının icadıydı . O zamanlar JUUL’da çalışıyordu ve kan dolaşımına serbest baz nikotinden daha hızlı ulaşan bir tür nikotin yaratmakla görevlendirildi. Başardı. 

Belgesel dizisinde onun konuşmasını duyduğumda çok heyecanlandım ama inanılmaz buluşu için kendisine tam anlamıyla itibar edilmemesi beni üzdü. JUUL’un kurucuları kesinlikle bu tip nikotini üretip yaygınlaşmasını sağlasa da, mucit Dr Xing’di ve ona tam anlamıyla daha az itibar etmek, bir bilim insanı olarak ona haksızlık olur.

Büyük Vape Dengeli mi ?

Genel olarak şunu söyleyebilirim ki Big Vape’in çoğunlukla dengeli olduğunu hissettim. Herkese söz hakkı vermeye çalışır. Ve e-sigara kullanımı gibi bölücü bir konu hakkında konuştuğunuzda, çok sayıda farklı görüşe sahip olacaksınız. 

#ditchjuul

Dizi, farklı bakış açılarına katkıda bulunan farklı konukları gösteren bir sekansla açılıyor; biri “JUUL hayatımı ele geçirdi” diyebilir, diğeri ise “JUUL’u ilk nefesimden beri sigaraya dokunmadım.” Biri “çocuklara zehir pazarlıyorlar” derken diğeri “JUUL bana özgürlüğümü geri verdi.” dedi.

Ancak Big Vape şu soruyu soruyor: Birinin bakış açısı yanlış bilgi üzerine kurulduğunda, o kişiye bu kadar yaygın bir platformda söz hakkı vermek izleyici için verimli mi yoksa faydalı mı?

Ergenlik çağındaki bir sigara bağımlısının endişeli bir annesi, aromaların özellikle çocuklara yönelik pazarlandığını söyleyerek çocuğunun bağımlılığından aromaları sorumlu tuttuğunda (tatların aslında sigaraya geçiş yapan birçok yetişkin sigara içici için itici faktör olduğunu bildiğimizde), hatta aromaları bile çocuklara dağıtmak etik midir? Bu bakış açısını sergiliyor musunuz?

Özellikle konuklarından birinin yanlış veya asılsız bir iddiada bulunması ve bu iddianın hemen ardından bir uzman tarafından düzeltme yapılması gibi bazı noktalar vardı. Karşıtlıkları takdir ettim. 

Örneğin, PAVE’den (E-sigaraya Karşı Ebeveynler) annelerden biri şöyle bir şey söyledi: “Bu ürünlerin yetişkin sigara içenlere yardımcı olduğuna dair yalnızca anekdot niteliğinde kanıtlar var.” Bu daha sonra bir uzman tarafından yalanlandı ve o da bizim bunu yaptığımızı açıkladı. Aslında etkinliğini destekleyen çok sayıda istatistiksel kanıt var.

Big Vape kesinlikle bir dizi kötü iddiada bulunan kişilerin sesini duyuruyor ancak bir sonraki konuşmacıyla yanlış bilgileri düzeltiyor.

Puffcunuz İle Elektronik Sigara Dünyasının Renklerini Keşfet!

Big Vape: JUUL’un Yükselişi ve Düşüşü pek çok şeyi doğru ve pek çok şeyi yanlış yaptı. EVALI salgınına ilişkin tasvirleri ve sundukları dengeli bakış açıları canlandırıcı olsa da, JUUL’un gençlik merkezli pazarlamasını umursamaması samimiyetsizdi.

İlginizi çekiyorsa belgesel dizisi şu anda Netflix’te dört bölüm halinde mevcut ve her biri JUUL’un yükselişi ve gözden düşüşüne odaklanıyor. 

Gerçek bir elektronik sigara uzmanı olarak bile kesinlikle birkaç şey öğrendim. 

Ama hey, bir JUUL hikayesine 3 saatten fazla zaman ayırmak istemiyorsanız, hepsini burada sizin için özetledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×